DENDERA I ABYDOS Z MARSA ALAM

Dendera to miejscowość położona w Górnym Egipcie na prawym brzegu Nilu około 60km od Luksoru. Znajdujący się tam kompleks świątynny, należy do najlepiej zachowanych do czasów dzisiejszych starożytnych świątyń w całym Egipcie. Znajdziemy tam ruiny Świątyni Hathor (z przepiękna salą hipostylową), mała kaplice wzniesiona ku czci bogini Izis, Mammisi czyli “domy narodzin” pochodzące z czasów panowania faraonów i rzymian oraz pozostałości małego kościoła koptyjskiego. Największym skarbem odkrytym w Świątyni Hathor była płaskorzeźba pokrywająca sklepienie jedego z kiosków przylegającego do tej właśnie świątyni. Rzeźba przedstawiająca zodiac znajduje się obecnie w Muzeum w Luwrze.
Abydos to starożytne miasto w Górnym Egipcie, obecnie maleńka wioska na zachodnim brzegu Nilu. W czasach faraonów założono tam cmentarz predynastyczny ( z tego okresu pochodzi grób tzw. Skorpiona I z bogatym wyposażeniem i tabliczkami z pierwszymi hieroglifami). W czasach VI dynastii Abydos stało się miejscem kultu Ozyrysa. Zgodnie z wierzeniami starożytnych Egipcjan w Abydos Izyda pochowała szczątki swojego męża zabitego przez Seta. Do dzisiejszych czasów zachowała sie światynia (wzniesiona przez SetiegoI, zdobiona przez Ramzesa II), złożona z 7 kaplic, poświęconych siedmiu bogom: Ozyrysowi, Izydzie, Horusowi, Amonowi, Pathowi, Re-Harakhty, Setowi. Ściany światyni pokrywają reliefy, które są bezcennym źródłem informacji o władcach Egiptu.
Wyjazd spod hotelu między godz. 5:00 a 6:00 w nocy, zwiedzanie rozpoczyna się od Dendery. Potem przejazd do Abydos i obiad w formie szwedzkiego stołu, napoje dodatkowo płatne. Po obiedzie zwiedzanie Abydos. Powrót do Marsa Alam ok. godz. 20:00-20:30.

DENDERA I ABYDOS Z MARSA ALAM to wycieczka prywatna – cena zależy od ilości uczestników (minimum 2 osoby).
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt pod adresem mailowym biuro@marsatours.pl
Zwiedzanie z polskojęzycznym licencjonowanym przewodnikiem.